Známý je zejména výrazným aroma a chutí, díky níž patří mezi nejčastěji využívané koření. Vavřín byl v antickém řecku považován za magické koření a jeho účinky byly považovány za dar bohů lidem.

Proč pěstovat bobkový list doma?

Doma vypěstovaný bobkový list má mnohem výraznější aroma i chuť, než ten, který kupujeme ve obchodě. Kromě toho rostlina – vavřínový stromeček – patří mezi velmi pěkné pokojové rostliny, která krásně voní a v interiéru působí jako přírodní odpuzovač hmyzu, komárů a much. Navíc se vavřín snadno rozmnožuje z řízků. Můžete si ho tak namnožit kolik chcete. Navíc pěstování této rostlinky je skutečně jednoduché.

Jak na to?

Vavřín můžete pěstovat ze semínek nebo řízků. Případně, můžete zakoupit sazenice nebo dospělý stromek vavřínu v zahrádkářství a později ho doma rozmnožovat řízkováním.

Pěstování ze semen je náročnější, ale s trochou trpělivosti se vám může vydařit. Semínka vavřínu vložíme do substrátu do hloubky 2-3 cm. Je třeba uložit květináč na stanovisko s dostatkem světla a po dobu následujících měsíců mu zajistit stabilní teplotu (ideálně kolem 21 stupňů Celsia). Klíčení semen trvá 6-7 týdnů. Pozor na průvan, ten vavřín (klíčící i dospělý) snáší velmi špatně.

Substrát na pěstování vavřínu – můžeme použít klasický substrát pro pokojové rostliny. Substrát by měl dostatečně kyprý – je vhodné do něj přimíchat písek a také zajistit dostatečnou drenáž.

Důležité je pravidelné přihnojování – přihnojujeme od konce února do konce září jednou za dva týdny. Používáme běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Zaléváme pravidelně tak, aby půda nikdy zcela nevyschla. Pozor však na přelévání – vavřín snese spíše krátkodobé sucho než přelití.

Co je dobré vědět?

Teplota při pěstování vavřínu nesmí nikdy klesnout pod 15 stupňů.

Stromek vavřínu můžete tvarovat do libovolného tvaru. Pokud bychom ho nechali volně růst, může nám pořádně přerůst přes hlavu a dosáhnout výšky až dvou či dokonce tří metrů.

Od jara do podzimu můžeme vavřín pěstovat venku na terase nebo balkoně, kde snáší i celodenní slunce – v tom případě, ale musíme dbát na vydatnější zálivku, jako při celoročním pěstování v interiéru.

Vavřín pravidelně stříkejte pomocí rozprašovače. Prospívá mu vyšší vlhkost vzduchu.

Vavřín je minimálně napadán škůdci, za což může obsah silic v jeho listech. Výjimečně se může vyskytnout napadení puklicemi.

Vavřín můžete rozmnožovat pomocí řízků prakticky během celého roku – nejideálnější čas je však na jaře nebo v září. Z rostliny odebíráme vrcholové výhonky, které získáváme šikmým řezem.

Každý odřezek by měl mít 3-6 lístků. Odřezky zapíchneme do substrátu do menšího květináče na 6-8 týdnů. Když rostlina zakoření, je třeba ji přemístit do většího a hlubšího květináče. Nejrychleji zakoření při stabilní teplotě 21-22 stupňů. Pokud chcete odřezkům v zakořeňování pomoci, přikryjte je na několik prvních dnů plastovým sáčkem. Vytvoříte jim tak klima jako ve skleníku.

Sběr listů

Listy si můžete podle potřeby sbírat celoročně. Nejlepší a nejvýraznější chuť mají čerstvé – nakrájejte je a přidejte do jídel. Vynikající je vzít několik čerstvých lístků a přidat je do koupele. Máte tak postaráno o luxusní wellness zážitek. Pokud se je rozhodnete sušit, zatižte jej, jinak se během sušení zkroutí. Sušte v dobře větrané místnosti.